Elfiki

Wiek: 6 lat

Do grupy Elfiki uczęszczają najstarsze dzieci z naszego przedszkola. 6- letnie Elfiki realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, a panie nauczycielki dokładają wszelkich starań by jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do rozpoczęcia nauki w szkole.

Dzieci podczas pracy odkrywają  świat poprzez działanie, obserwację, poszukiwanie i analizowanie oraz samodzielne lub z niewielką pomocą pań dochodzenie do rozwiązywania różnych problemów, których codziennie jest dużo. Pracując zgodnie ze zaktualizowaną w tym roku podstawą programową wprowadzamy dzieci w świat liter i cyfr, ucząc je czytania, pisania, liczenia. Zapewniając dzieciom wszechstronny rozwój wykorzystujemy w pracy metody czynne, słowne i oglądowe. Dzieci rozwijają również swoją sprawność grafomotoryczną poprzez pracę w książkach, kartach pracy oraz wykonywanie twórczych i kreatywnych prac plastycznych.

W najstarszej grupie staramy wyrabiać u dzieci poczucie obowiązku, systematyczności i sumienności poprzez codziennie zadawanie prac domowych, które są przeznaczone dla chętnych, jednakże wykonują je niemalże wszystkie dzieci z radością i zaangażowaniem.

Poza pracą Elfiki mają czas na zabawę swobodną i w ogrodzie przedszkolnym, wykorzystując sprzęt do rozwijania sprawności fizycznej i rozładowania nagromadzonej energii. Chodzimy też na spacery w trakcie których utrwalamy zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Obserwujemy zmieniającą się przyrodę, dostrzegając jej  piękno w różnych porach roku.

Nauczyciele naszego przedszkola pracujący z 6-latkami dążą do tego, by każdy Elfik opuszczający nasze mury był dzieckiem wesołym, pewnym siebie oraz  doskonale przygotowanym do kontynuowania swojej edukacji w szkole.

Przesłanie Elfików

Przesłanie Elfików do małych i większych zawiera się w słowach piosenki Majki Jeżowskiej:

Morze szumi w muszelkach dłoni twych,

podnieść dłonie do ucha i słuchaj,

Morze snuje opowieść o ludziach złych,

oczy ich są fałszywe a pięści chciwe,

A przecież dłonie mogą prawdę nieść

i pomóc zawsze kiedy bywa źle.

więc weź się w garść ramion bramą wybiegnij w świat.

Los nam pisze na dłoniach drogi swe,

otwórz te mapę życia i czytaj,

Są tam rzeki przyjaźni i mosty serc,

są doliny cierpienia i wzgórza cienia,

Te same dłonie pielęgnują broń,

te same biegną na spotkanie z łzą.

więc weź się w garść ramion bramą wybiegnij w świat.

Mamo weź mnie za rękę i prowadź mnie

ja prowadzę za ręce me lalki

Mamo czemu z piosenką się żyje lżej,

może nuty nas niosą jak radość wiosną,

Gdy nasze głosy w jeden splotą się,

to nawet lalkom wtedy żyć się chce.

Nauczyciele Elfików

Katarzyna Bartoń