Czytanie globalne metodą Glenna Domana

„Każde dziecko w momencie urodzenia ma większą inteligencję potencjalną niż inteligencja, której używał Leonardo da Vinci …”

Glenn Doman

amerykański fizjoterapeuta, twórca metody rehabilitacji osób z uszkodzeniem mózgu

Zgodnie z tą myślą w naszym przedszkolu prowadzimy naukę czytania metodą globalną. Podstawowa zaletą tej metody jest nauka przez zabawę niosącą radość i przyjemność dla dzieci.

Twórca metody twierdził, że dziecko można uczyć czytać już w  wieku niemowlęcym. Mózg dziecka jest otwarty na informacje, a przyswajanie ich nie wymaga wysiłku. Im wcześniej rozpocznie się  naukę czytania tym łatwiej, efektywniej i szybciej dziecko będzie uczyło się w przyszłości. Czytanie globalne opiera się na całościowym postrzeganiu wyrazów. Małe dzieci mają bardzo dobrze rozwiniętą zdolność zapamiętywania fotograficznego przez co w krótkim czasie są w stanie przyswoić sobie ogromną ilość słów. Czytanie globalne odbywa się poprzez rozpoznawanie i nazywanie wyrazów bez wnikania w ich strukturę, nie wymaga znajomości liter przez dziecko.

Nauka czytania metodą globalną połączona z zabawą przynosi dzieciom pozytywne emocje, a co za tym idzie sprawia, że dzieci chętnie uczestniczą w sesjach. Dzięki temu rozwijają się zainteresowania czytelnicze dzieci, które z radością próbują samodzielnie  czytać książki.

Stosowanie metody Glena Domana zmniejsza znacznie ryzyko występowania dysleksji u dzieci.

Nauka matematyki metodą Glena Domana przebiega według tych samych zasad co nauka globalnego czytania.

Więcej informacji na temat globalnego czytania oraz nauki matematyki na stronach:

Kalendarz wiadomości

Luty 2019
PWŚCPSN
« Sie  
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728 

Facebook